Egzamin ósmoklasisty
Dla Rodziców
PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM AAC
Co to jest AAC?
Alternatywne i wspomagające metody komunikacji (ang. . Augmentative and alternative communication ) - są to działania mające na celu pomoc w porozumiewaniu się osobom, które z jakiegoś powodu nie opanowały lub straciły umiejętność posługiwania się mową werbalną a także dla tych których mowa jest niewystarczająco zrozumiała dla otoczenia. Użytkownicy AAC mogą posługiwać się znakami manualnymi (gesty) , graficznymi (np. symbole PCS, symbole Makaton, zdjęcia, piktogramy) oraz przestrzenno-dotykowymi (np. miniatury przedmiotów). Metody te umożliwiają osobom niemówiącym wyrażanie swoich potrzeb, myśli, opinii, dokonywanie wyboru, odmawianie, komentowanie. Pomagają nawiązać relacje z innymi osobami. AAC daje poczucie niezależności.
Użytkownicy AAC
Wyróżnia się trzy grupy użytkowników AAC:
- osoby z zaburzoną ekspresją mowy - są to osoby, które rozumieją mowę ale same nie są w stanie posługiwać się mową werbalną
- osoby z zaburzonym rozumieniem mowy - są to osoby, które mają poważny problem z rozumieniem mowy i dla których komunikacja alternatywna jest podstawowym narzędziem do porozumiewania się oraz umożliwia naukę rozumienia mowy werbalnej
- osoby, które posługują się mową werbalną ale ich mowa nie jest wystarczająco zrozumiała dla otoczenia i z tego powodu wymagają wsparcia językowego
AAC w naszym Ośrodku
Istnieje wiele alternatywnych i wspomagających metod komunikacji. Dla każdego użytkownika staramy się dobrać najodpowiedniejszą dla niego metodę. Wybór zależy od możliwości dziecka i jego ograniczeń. Budowanie indywidualnego systemu komunikacji oznacza wybór systemu komunikacji, dobór znaków, budowanie osobistych pomocy komunikacyjnych tj. tablice i książki do komunikacji, naukę wybierania i wskazywania. Wszyscy nauczyciele w naszej placówce są przeszkoleni z zakresu AAC. Tworzymy szereg pomocy komunikacyjnych tj. tablice uczestnictwa, książki do czytania uczestniczącego. Nasze sale, korytarze są również oznakowane symbolami PCS. W pracy korzystamy z technologii wspomagających tj. komunikatory, syntezatory mowy.
Najczęściej używane przez nas są :
- Makaton - system prostych gestów, służących do porozumiewania się. Do posługiwania się tym systemem niezbędne są: określony poziom naśladowania, możliwości motoryczne - sprawność rąk oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa, intencjonalność zachowań, zapamiętywanie i odtwarzanie gestów. Gesty Makaton stosuje się równolegle z mową werbalną. Wspierają one porozumiewanie się.
- PECS - polega na fizycznym przekazywaniu znaków pomiędzy osobą z deficytami w zakresie porozumiewania się i jej rozmówcą. Nauka przebiega w sześciu fazach i jest oparta na zasadach typowego rozwoju języka. Dziecko najpierw komunikuje się za pomocą pojedynczych symboli słów a następnie uczy się jak łączyć je w coraz bardziej rozbudowane wypowiedzi. W tej metodzie nie ma jednego systemu znaków. Można łączyć różne rodzaje symboli - fotografie, symbole PCS, piktogramy itp. Metoda PECS polecana jest dla osób z deficytem w zakresie inicjowania interakcji. Warunek jaki powinien być spełniony to umiejętność manipulowania symbolami. Bazuje na preferencjach dziecka i na natychmiastowym wzmacnianiu zachowań komunikacyjnych.
- Najczęściej używanymi przez nas symbolami służącymi do budowania słownika osobistego dziecka są symbole PCS. Jest to zbiór kolorowych symboli, które oddają obrazkiem znaczenie słowa. Symbole PCS zawierają wszystkie części mowy. Można z nich budować wypowiedzi jednoelementowe a także wieloelementowe.
Metody AAC pozwalają rozumie i być rozumianym przez innych...
Anna Kulikowska, Magorzata Rawojt, Olga Szadkowska
Gratulacje! Gratulacje!
Pierwszy raz w historii ośrodka nasz uczeń otrzymał Stypendium Starosty Pruszkowskiego za osiągnięcia artystyczne. Rafał został doceniony m.in. za zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym. W uzasadnieniu wniosku o stypendium Pani Dyrektor napisała: „Jest uczniem wybitnie utalentowanym plastyczne, zaangażowanym w projekty zewnętrzne, konkursy, tworzenie plakatów i dekoracji szkolnych. Jego prace charakteryzują się niezwykłą refleksyjnością i działającym na wyobraźnię przekazem symbolicznym”.
Rafał otrzymał stypendium z rąk Starosty Pruszkowskiego Maksyma Gołosia podczas Inauguracji Roku Szkolnego 2018/19 w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Zana w Pruszkowie w dniu 3 września br. W uroczystości wzięła udział wzruszona mama naszego stypendysty, p. dyr. Małgorzata Piechocka-Kwiatek i wielu innych znakomitych gości, m.in. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Gratulujemy! Życzymy kolejnych sukcesów
Projekt Niepodległa
10.09.2018 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. Był to kolejny element obchodów 100 - leciaodzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wspólnie zaśpiewaliśmy hymn , a nastepnie w asyście poczyu sztandarowego flaga została wciągnięta na maszt. Tę uroczystość połączyliśmy z czytaniem fragmentów " Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, w ramach akcji "narodowe czytanie" oraz recytacją wierszy.
Projekty
Szkoła Odkrywców Talentów
Aktywne Lato
Dzięki wsparciu Powiatu Pruszkowskiego i Towarzystwa Pomocy Dzieciom Upośledzonym Umysłowo ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pruszkowie w dniach 25.06.2018 r. – 06.07.2018 r. dzieci z SOSW w Pruszkowie uczestniczyły w pilotażowym programie specjalistycznych zajęć terapeutyczno – rekreacyjnych dla dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera i całościowymi zburzeniami, „ Aktywne Lato”.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r.
godz. 9.00 Masza Święta w Kościele Św. Edwarda w Pruszkowie - serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi
godz. 10.00 Uroczyste rozpoczęcie na sali gimnastycznej szkoły
Zapraszamy.
Zatrudnimy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej z uprawnieniami do pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu.
CV można składać w sekretariacie szkoły lub przesłać mailem na adres soswpr75@poczta.onet.pl ; piechockakwiatek@gmail.com
Więcej informacji pod nr tel. 22 758 - 80 - 19
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zakończenia roku szkolnego 2017/2018 jednocześnie z okazji rozpoczęcia najmilszego czasu w ciągu roku życzymy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły wspaniłaego i bezpiecznego wypoczynku. Słonecznej pogody, udanych wyjazdów wakacyjnych oraz mnóstwa dobrego humoru.
Do zobaczenia we wrześniu:))
Internat
Wolontariat UPS
Integracyjne zawody w unihokeja
W dniu 19.06. 2018 roku nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić Szkołę Podstawową w Michałowicach. Po miłym przywitaniu przez nauczycieli , którzy nas zaprosili oraz przez uczniów tej placówki i pokazaniu nam ich miejsca nauki poszliśmy na halę sportową. Tam rozegraliśmy bardzo emocjonujące zawody w unihokeja , które trwały około godziny. Walczyliśmy bardzo dzielnie ale ulegliśmy zawodnikom i zawodniczkom gospodarzy przegrywając mecz ( 15:7 ). Atmosfera była bardzo przyjemna i świetnie się tam czuliśmy . Na koniec spotkaliśmy się z Panią Dyrektor, która wręczyła wszystkim uczestnikom spotkania pamiątkowe medale.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspólną zabawę.
Cezary Podgórny
KOLEJNE SPOTKANIE GRUPY WSPARCIA
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów poruszających się przy pomocy
wózków inwalidzkich/ chodzików na kolejne spotkanie grupy wsparcia
dnia 20 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 sala 80.
gość specjalny
Pan Ryszard Maciejewski
Kierownik Zespołu ds. Działań Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Cudzoziemców
z
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie
Próbny egzamin zawodowy
W dniu 5 czerwca w naszej szkole odbył się próbny egzamin zawodowy, zorganizowany przez nauczycieli przedmiotow zawodowych p. E. Cholewińską i p. Olgę Szadkowską.
Do egzaminu przystąpili uczniowie drugiej klasy zawodowej o kierunku kucharz oraz pracownik obslugi hotelowej. Zdający mieli za zadanie rozwiązać 40 pytań testowych w wyznaczonym przez komisję czasie.
W najbliższy piątek przewidziany jest drugi etap egzaminu- część praktyczna.
Zwycięstwo w konkursie ogólnopolskim
Po raz kolejny uczniowie z naszego ośrodka wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Słoneczna Zakładka. Tematem tegorocznej edycji była „Biblioteka Marzeń”.
W tym roku sukcesem w kategorii SOSW mogą pochwalić się dwaj uczniowie naszej szkoły.
Uczniowie wraz z rodzicami i p. Grażyną uczestniczyli w Gali z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, podczas której wręczono nagrody w konkursie. Były nimi m.in. zakładki z ilustracjami zwycięskich prac. Nasi uczniowie dumnie prezentowali się na scenie Ośrodka Kultury Arsus. W uroczysty nastrój gali wprowadziły występy artystów, którzy zaprezentowali utwory operetkowe i operowe. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany po zakończeniu uroczystości.
Serdecznie gratulujemy!
Pełna lista laureatów
http://bpursus.waw.pl/materialy/2018/zakladka/laureaci-prace-s%C5%82oneczna-zakladka-2018.pdf
7.06.2018 r. o godz. 15.30 serdecznie zapraszamy rodziców na warsztaty
" Wspomaganie ucznia niepełnosprawnego w szkole"
Program warsztatów:
* " AAC w zabawie i w nauce" prowadzenie mgr Anna Kulikowska, mgr Małgorzata Rawojt, mgr Olga Szadkowska
* " Wstęp do Sensoplastyki" prowadzenie mgr Agnieszka Borowik, mgr Magdalena Grzęda
Sudoku i gry planszowe podczas Dnia Dziecka
Podczas uroczystej akademii w dniu 30 maja 2018 r. podsumowaliśmy kilkuetapowe zmagania uczniów w "I Szkolnym Konkursie Sudoku". Każdy mógł spróbować swoich sił w jednej z kategorii: Nowicjusz, Orzeł, Fachowiec i Ekspert. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni ciekawymi układankami logicznymi, aby mogli rozwijać swoje zdolności. Jako Szkoła Odkrywców Talentów wspieramy zdolności i zainteresowania uczniów, nie tylko plastyczne, muzyczne i sportowe, ale także matematyczne.
Inną atrakcję tegorocznego Dzień Dziecka był kącik planszówek i układanek matematyczno-logicznych, ustawiony na podwórku szkolnym. Dzięki współpracy z firmą REBEL i udziale w ich programie "Szkoły grają" możemy ciągle poszerzać i uatrakcyjniać zbiór gier. Dzisiejsza matematyka "pod chmurką" była zakończeniem realizowanej przez 2 lata innowacji pegagogicznej pt. "Tradycyjne i współczesne gry stolikowe - wspieranie rozwoju ucznia".
Nauczyciele matematyki
Apel Samorządu Uczniowskiego w dn. 28 maja 2018 r. był okazją do podsumowania projektu "Odważna/odważny". Klasa 2 Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z wychowawcą zaprezentowała wspólnie wykonany plakat pt. "Poznaj, zrozum, stań w obronie" mający na celu uwrażliwienie społeczności szkolnej na potrzeby osób z ADHD.
XVI LEKKOATLETYCZNE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO „SPRAWNI-RAZEM” W OTWOCKU
- Dnia 23 maja 2018 roku nasi uczniowie stanęli do sportowej walki w zawodach lekkoatletycznych mających wyłonić najlepszych lekkoatletów naszego województwa. Przy upalnej pogodzie ,szalenie mocnej konkurencji (startowało 217 zawodników z 16 szkół i ośrodków z całego Mazowsza) i niepełnym składzie podjęliśmy walkę i możemy być z siebie dumni. Wspaniały wynik osiągnęła Katarzyna K. - 4 miejsce w skoku w dal oraz Kuba K. - 4 miejsce w biegu na 800 metrów najstarszych chłopców. Pozostali nasi uczniowie: Tadeusz M., Patryk S., Mateusz D., Marysia S.oraz Kuba W. również pokazali się ze wspaniałej strony i walczyli bardzo dzielnie. Za rok na pewno będzie jeszcze lepiej.Dziękujemy organizatorom za bardzo dobrze zorganizowaną imprezę i bierzemy się wszyscy za bieganie i skakanie.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie