Zakończyliśmy Projekt Zima w mieście.
Zajęcia odbywały się codziennie przez pięć dni w tygodniu, 10 podopiecznych, 4 specjalistów oraz pielęgniarka.
Zajęcia odbywały się w formie warsztatów tematycznych, mających na celu utrwalanie zachowań w przestrzeni publicznej i uwzględniały dostępność dla dzieci i młodzieży z różnorodną gamą deficytów. Indywidualne asystowanie w razie potrzeb, mające na celu bezpieczeństwo uczestników projektu oraz dostępność architektoniczną. Zabezpieczenie w przestrzeni medycznej, realizowane było dzięki wsparciu pielęgniarki.
Program zajęć:
- warsztaty kulinarne na których dzieci mogły przyswoić umiejętność samodzielnego przygotowywania posiłków z zachowaniem higieny, rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych, poznawanie kuchni różnych narodów, samodzielne obieranie warzyw i komponowanie własnych wrapów.
- wycieczka do planetarium w Grodzisku Mazowieckim. Przejazd kolejką WKD do stacji Grodzisk Mazowiecki, kształtowanie umiejętności zachowania w miejscu publicznym, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej. Uczestniczenie w warsztatach dotyczących planet i meteorytów (malowanie, kolorowanie)
- wycieczka do Muzeum Motoryzacji. Przejazd kolejką WKD do stacji Otrębusy zapoznanie się ze zmianami w motoryzacji na przestrzeni wieków. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Uczestniczenie w lekcji muzealnej poświęconej historii i współczesności światowej i polskiej motoryzacji.
- wycieczka do Parku Potulickich oraz do McDonald’s w Pruszkowie na poczęstunek. Uczestnicy doskonalili umiejętność obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie, w tym obserwacja ptaków, rozpoznawanie tropów zwierząt, oddziaływanie na wszystkie zmysły, kształtowanie umiejętności zachowania w miejscu publicznym, poznawanie nowych smaków.
- zajęcia sensoplastyczne to wielozmysłowa stymulacja, wspieranie samodzielności, kreatywności i decyzyjności dzieci, stymulacja receptorów czuciowych dłoni i rąk,
- warsztaty taneczne miały na celu utrwalanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, uwrażliwianie słuchowe, kształtowanie poczucia rytmu, wzmacnianie prawidłowej postawy ciała.
Wszystkie zajęcia prowadzone były w przyjaznej i radosnej atmosferze. Głównym ich celem było doskonalenie umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rówieśników. Dzieci miały okazję poznać atrakcję lokalnego środowiska i miło spędzać czas.
Dziękujemy Nauczycielom, Rodzicom, Rada Rodziców ZSS Pruszków za pomoc w zorganizowaniu czasu wolnego dla uczniów a także za wsparcie finansowe Towarzystwo Pomocy Dzieciom z Zespół Szkół Specjalnych w Pruszkowie.
Razem możemy więcej
Projekty
Aktywne Lato 2019 - program specjalistycznych zajęć terapeutyczno - rekreacyjnych dla dzieci z autystycznym spektrum zaburzeń
Projekt był współfinasowany ze środków Powiatu Pruszkowskiego i Towarzystwa Pomocy Dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pruszkowie.
Zajęcia w ramach projektu odbywały się w dniach 24.06.2019 – 5.07.2019.
W przedmiotowym projekcie brało udział 10 dzieci - uczniów SOSW z autystycznym spektrum zaburzeń. Specjalistyczne zajęcia odbywały się w pomieszczeniach ośrodka oraz do ich prowadzenia wykorzystano przyległy teren zielony, plac zabaw. Zrealizowano 50 godzin dydaktyczno – wychowawczych ujętych w bloki tematyczne z zakresu
- Treningu Umiejętności Społecznych: witanie się, zaproszenie do zabawy, reakcja na odmowę, kupowanie biletu do kina i zachowanie w kinie, wyjście z przyjaciółmi do pizzerii, kupowanie biletu Kolejką WKD i zachowanie w miejscach publicznych;
- Zajęć socjoterapeutycznych: poznajemy się, tworzymy grupę i ustalamy zasady, uczymy się współpracy w grupie, rozpoznajemy i nazywamy uczucia, wyrażamy uczucia swoje i szanujemy uczucia innych, inicjujemy kontakty społeczne, komunikacja słowna i bezsłowna, rozwiązywanie konfliktów.
- Terapii Ręki: usprawnianie precyzji ruchów dłoni i palców, dostarczanie wrażeń dotykowych, poprawa umiejętności poprawnego chwytu, doskonalenie techniki pisania, wzmacnianie koncentracji, koordynacji pomiędzy dłońmi, wspomaganie utrzymania prawidłowej postawy,
- Zajęć sportowo rekreacyjnych: wspomaganie harmonijnego rozwoju psychofizycznego uczniów i zaspokajanie potrzeby ruchy poprzez zajęcia taneczne oraz sportowe z elementami sztuki walki Michi Ryu- te
- Wycieczki dalsze i bliższe: Seans Filmowy, wycieczka do stadniny koni, wyjście do pizzerii, wyjście do lodziarnina place zabaw
- Spotkań z rodzicami mającymi na celu zaprezentowanie osiągnięć z wyżej opisanych działań, wdrożenie rodziców do pracy w domu z dziećmi i zachęcenie ich do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, przekazanie rodzicom wyników badań przeprowadzonych za pomocą arkusza Diagnozy Sprawności Motorycznej oraz zestawu ćwiczeń do usprawniania motoryki małej i dużej.
Kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii.
Projekt Jestem Sprawny
Jestem Sprawny - Pilotażowy projekt programu specjalistycznych zajęć dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, spektrum Autyzmu, zespołem Aspergera oraz zaburzeniami całościowymi.
Projekt był współfinasowany ze środków Powiatu Pruszkowskiego i Towarzystwa Pomocy Dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pruszkowie.
Projekt był realizowany od 10.04.2019 do 28.06.2019
Dzięki zajęciom zrealizowano potrzeby z zakresu rehabilitacji ruchowej oraz procesów integracji sensorycznej. Wykonywane zadania miały na celu poprawić funkcje ruchowe, poprawić komfort życia oraz znormalizować układy sensoryczne poprzez stymulację przedsionkową, proprioceptywną oraz dotykową.
Uczniowie potrafią lepiej kontrolować swoje ciało, potrafią zaplanować w bardziej ekonomiczny sposób swój ruch, poprawie uległy mechanizmy równoważne i obronne. Dzieci objęte projektem uzyskały świadomość na temat poprawy wzorca chodu i lokomocji oraz wzorców posturalnych. Potrafią na miarę swoich możliwości dokonać autokorekcji postawy. Poprawie uległa również koordynacja wzrokowo- ruchowa oraz obustronna koordynacja (m.in. ruchy naprzemienne kończyn górnych i dolnych z wykorzystaniem piłki, rzuty do celu). W wyniku wzmocnienia gorsetu mięśniowego oraz obręczy barkowej poprawie uległy również funkcje z zakresu motoryki małej.
Poprzez indywidualne rozmowy z rodzicami, zwiększona została świadomość istoty i potrzeby zajęć ruchowych u dzieci. Rodzice otrzymali instruktaż wykonywania czynności związanych z regulacją układów sensorycznych (dieta sensoryczna) do stosowania w warunkach domowych.
Na podstawie badania stóp rodzice otrzymali zalecenia w kierunku korekcji, adekwatnie do indywidualnych potrzeb dziecka (wkładki ortopedyczne, ortozy).
Towarzystwo zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 22.04.1996r.
Numer KRS: 0000157429
REGON: 012322830
Cele statutowe Stowarzyszenia
Celem Towarzystwa jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej ( działalności pożytku publicznego) na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, uczęszczającej do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pruszkowie, zwanego dalej „SOSW” prowadzonego przez Starostę Powiatu Pruszkowskiego oraz na rzecz absolwentów SOSW, a także na rzecz SOSW, w sferze zadań publicznych w zakresie:
1. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych
2. Pomocy społecznej, w tym pomocy tym osobom i ich rodzinom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych osób i ich rodzin
3. Działalności charytatywnej,
4. Nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
5. Ochrony i promocji zdrowia
- nie wyłączając prowadzenia powyższej działalności na rzecz osoby bliskiej członka Towarzystwa, określonej w sposób wynikający z § 38 ust.2 pkt 1, uczęszczającej do powyższego Ośrodka, czy absolwenta tego Ośrodka, z zastrzeżeniem §38 ust.2 pkt 2 i pkt 3.
Zakres działalności statutowej
Towarzystwo jak co roku na swą działalność pozyskało środki poprzez organizację balu charytatywnego, zbiórki w ramach przekazywania 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego oraz darowizn. Bal odbył się 18.02.2012r. w firmie „Blachy Pruszyński” dzięki współpracy jej właściciela Pana Krzysztofa Pruszyńskiego, który udostępnił salę na bal, jak również zasponsorował orkiestrę i brał czynny udział w loterii fantowej i aukcji. Podczas balu odbyła się loteria i aukcja prowadzona przez Krzysztofa Maternę oraz koncert w wykonaniu Iwony Tober oraz pana Ryszarda Wróblewskiego przy akompaniamencie pani Moniki Polaczek - Przestszelskiej. Koncert prowadziła pani Anna Barańska – Wróblewska. Towarzystwo dzięki efektywnej pracy członków – nauczycieli ośrodka pozyskało od ludzi dobrego serca obrazy, cenne przedmioty na aukcję oraz wiele różnorodnych fantów na loterię.